İPLERLE HAYATA BAĞLANDILAR

İPLERLE HAYATA BAĞLANDILAR

İPLERLE HAYATA BAĞLANDILAR
TUŞBA BELEDİYESİ 35’İ YABANCI UYRUKLU 60 KADINA MESLEK ÖĞRETİYOR

Tuşba Belediyesi’nin, hayata geçirdiği ‘İplerle Hayata Bağlanmak’ projesi ile yabancı ve Türk uyruklu 60 kadın hem meslek öğreniyor hem de ev bütçelerine katkıda bulunuyorlar. 

Tuşba Belediyesi Plan ve Proje Birimi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Van Temsilciliği, Tuşba Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü ile İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Vakfı’nın ortaklaşa dezavantajlı kadınların sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi, mülteci ve yerli halkın kaynaştırılması kapsamında yürütülen 'İplerle Hayata Bağlanmak' projesi onlarca kişiye umut oldu. Hasan Ali Yücel İlk ve Orta Okulu ile Tuşba Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda açılan kurslara 35’i Suriye, İran, Irak ve Afgan uyruklu sığınmacı ile 25’i göçle Van’a gelen Türk uyruklu olmak üzere toplam 60 kadın hem meslek öğreniyorlar hem de ev bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Tuşba Belediyesi tarafından malzemeleri temin edilen ve çoğunun savaşta eşlerini, çocuklarını ve babalarını kaybeden yabancı uyruklu kadınlar meslek edinmenin yanı sıra günlük 25 TL de harçlık alıyorlar. 

Tuşba Belediyesi tarafından evlerinden servis ile alınan başta Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacıların yaşadığı travmanın izlerinin silinmesi, eğitimin sonunda bir meslek ve iş sahibi olmalarını amaçlayan kursu tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verileceği gibi sektördeki küçük-büyük ölçekli işletmelerde, modaevleri-butiklerde çalışabilir, kendi işyerinde veya evinde üretim yapabilirler.

‘EĞİTİMLE BERABER TEKRAR HAYATA TUTUNDUK’
Tuşba Belediyesi’nin öncülüğünde açılan kurs ile yeniden hayata tutunduklarını ifade eden Suriyeli kadınlar, halen çok zor günler geçirmelerine rağmen eğitimle beraber tekrar hayata tutunduklarını ve tekrar kadın olduklarını anladıklarını ifade ettiler.