BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN’IN ‘VAN DEPREMİ’NİN YILDÖNÜMÜ MESAJI

BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN’IN ‘VAN DEPREMİ’NİN YILDÖNÜMÜ MESAJI

BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN’IN ‘VAN DEPREMİ’NİN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman, Van depremlerinin 10. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinden meydana gelen ve 644 kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan Van depremlerinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman, herkesin, geçmişteki bu acı tecrübelerden ders alması gerektiğini söyledi. Ülkemizin ve şehrimizin bir gerçeği olan deprem felaketlerine karşın daha duyarlı ve bilinçli olunmasını isteyen Başkanımız Salih Akman, “Bu acılardan ders çıkararak depreme karşı hazırlıklı bir toplum haline gelebilmek için daha hızlı hareket etmemiz gerekir” dedi.

Niteliksiz yapılaşmanın en vahim sonuçlarını depremlerde yaşadıklarını kaydeden Başkanımız Salih Akman, afetlerin oluşmadan önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti. ‘Deprem öldürmez bina öldürür’ sözünün unutulmamasını da isteyen Başkanımız Salih Akman, “Yaşadığımız bu depremler bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Ülkemiz ve özellikle bölgemiz deprem riski altındadır ve biz bu gerçeği göz ardı etmeden şehirleşmek, yapılaşmak ve yaşamak zorundayız. Depremler her zaman olacaktır. Önemli olan bu depremlerde can kaybının olmamasıdır” ifadelerini kullandı.

Yerel yönetimler olarak, deprem ve diğer felaketlerde can ve mal kaybının yaşanmaması, kan ve gözyaşının akmaması için yasal mevzuatların kendilerine verdiği tüm yetkileri uygulamakta kararlı olduklarının altını çizen Başkanımız Salih Akman, “Tuşba Belediyesi olarak depreme dayanıklı yapılar ve yerleşim alanlarının oluşturulması konusunda tüm hassasiyetimizi gösteriyoruz. Bu vesileyle 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de yaşanan depremlerinin yıldönümünde, böyle bir acının ilimizde ve ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum” şeklinde konuştu.