2. VAN GÖLÜ BİSİKLET FESTİVALİ

2. VAN GÖLÜ BİSİKLET FESTİVALİ

2. VAN GÖLÜ BİSİKLET FESTİVALİ

BAŞKAN AKMAN, VAN GÖLÜ AKTİVİSTLERİNİ İLÇE SINIRINDA KARŞILADI

 

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Van Gölü Bisiklet Festivali’nin Muradiye-Tuşba etabında ilçe sınırlarına gelen bisikletçileri, meclis üyeleri ile birlikte ilçe sınırında karşıladı.

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) AB Bilgi Merkezi ile Vangölü Aktivistleri Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 22 Temmuz günü İskele Caddesi’nde başlayan ‘2. Van Gölü Bisiklet Festivali’ bugün yapılan Muradiye-Tuşba etabı ile tamamlandı. Sabah saatlerinde Muradiye Şelalesi’nde startı verilen festivalin son etabında bisikletçiler, hava sıcaklığını 30 santigrat dereceyi bulduğu Van’da zor etapları tek tek geçerek öğlen saatlerinde Tuşba İlçesi’nin Muradiye İlçesi’ne sınırı olan Sağlamtaş Mahallesi’ne gelindiğinde Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve meclis üyeleri tarafından karşılandılar. 

 

Van Gölü Havzası’ndaki değerleri ön plana çıkarmak, gölün kirlenmesine ‘Dur’ diyebilmek, Van Gölü Koruma Kanunu’na dikkat çekmek için günlerdir sahili bisikletleri ile dolaşarak dikkatleri Van Gölü’ne çekmeye çalışan 130 bisikletçiyi beraberinde bulunan meclis üyeleri ile birlikte karşılayan Başkan Akman, Çakırbey Dinleme Tesisleri’nde verilen molada bisikletçilerle tek tek ilgilenerek bol bol sohbet etti.

 

Van Gölü’nün yaklaşık 430 kilometre olan kıyı şeridinin 100 kilometrelik kısmının Tuşba İlçesi sınırlarında kaldığını dile getiren Başkan Akman, bu yüzden Van Gölü’ne karşı duyarsız kalamayacaklarını ifade etti. Van’ın dünyanın en iyi şehirleri arasında olduğunu kaydeden Başkan Akman, “Van Gölü’nün o eşi ve benzeri olmayan maviliği mutlaka gelecek nesillere kalmalıdır” dedi.

 

Bisikletlerine binerek kalabalık bir konvoy halinde 430 kilometrelik Van Denizi’nin kıyı şeridini pedal çevirerek Tuşba’ya ulaşan Van Gölü Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özel ile ekibini tebrik ettiğini de dile getiren Başkan Akman, “Biz Tuşba Belediyesi olarak uzun süredir bisiklet kullanımını teşvik etmek için tüm parklarımıza bisiklet park alanı, bisiklet yollarını ve yürüyüş yollarını yaptık” diye belirtti.

 

Van Gölü Aktivistleri Başkanı Erdoğan Özel ise yaklaşık 350 kilometrelik bir yol kat ederek Tuşba İlçesi sınırlarına geldiklerini hatırlattı. Bu yıl ikincisini düzenledikleri Van Gölü Bisiklet Festivali kapsamında kendilerini karşılayan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve meclis üyelerine de teşekkür eden Özel, “Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman’ın misafirleriyiz. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Bunu da yapacağımız güçlü bir alkış iletiyoruz” diyerek alkış tuttular.