BAŞKAN AKMAN EN ÇOK ATIK PİL TOPLAYAN OKULU ÖDÜLLENDİRDİ

BAŞKAN AKMAN EN ÇOK ATIK PİL TOPLAYAN OKULU ÖDÜLLENDİRDİ

BAŞKAN AKMAN EN ÇOK ATIK PİL TOPLAYAN OKULU ÖDÜLLENDİRDİ

 

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, ilçe genelinde düzenledikleri ‘Atık pil toplama’ kampanyası çerçevesinde en fazla pil toplayan okul ve öğrencilerini ödüllendirdi.

 

Tuşba Belediyesi’nin, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte ilçe sınırlarında bulunan okullara yönelik gerçekleştirdiği ‘Atık pil toplama’ kampanyası sonuçlandı. Çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre bilincinin geliştirilmesi ve geri dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün 15 Ekim 2018- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında okullarda düzenlenen kampanya ile yüzlerce kilogram atık pil kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme katkı sağlandı.

 

Tuşba ilçesinde, öğrenciler, eğitimciler ve halk tarafından yoğun ilgi gören kampanya çerçevesinde 105 kg atık pil toplayarak Van’da 3. olan Polatoğlu Ortaokulu Müdür Yardımcısı Metin Konak ile kampanyanın koordinasyonunu yürüten öğrencileri ile birlikte Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’ı ziyaret etti. Topladıkları atık pillerle ilde 3. olma başarısını elde eden okula, Başkan Akman tarafından 1 adet satranç eğitim panosu ile 7 adet satranç tahtası takımı hediye edildi.

 

İlçede bulunan okullarda yapılan ‘Ödüllü Atık Pil Toplama’ yarışmaları ile bu güne kadar toplam 1930 kg atık pil toplandığını belirten Başkan Akman, ‘Atık piller çöpe gitmesin, toprağı kirletmesin ve geri dönüşüme kazandırılsın’ sloganıyla kampanyayı büyük bir gayretle yürüttüklerini kaydetti. Başlatılan bu kampanyanın çevre bilincinin geliştirilmesi ve geri dönüşüm uygulamalarını yaygınlaştırılması bakımından önemli olduğunu söylen Başkan Akman, atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmaması ve çöpe atılmaması gerekir. Aksi takdirde, pillerin dış kabı zamanla delinerek içindeki ağır metaller toprağa ve suya karışır. Onun için cihazlarda kullandığımız piller bittiği zaman, çöpe atmadan ayrı bir yerde biriktirerek, bunları daha sonra atık pil toplama kutularına bırakmak gerekiyor” ifadelerini kullandı

 

Ödüllerini alan öğrenciler ise okullarına ‘Atık Pil Kutusu’ bırakan ve kampanya çerçevesinde okullarında düzenlenen ‘Geri Dönüşüm ve Çevre Eğitimleri’nden dolayı teşekkür ettiler.