BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN, 4. KEZ HAK KAZANILAN ‘MAVİ BAYRAĞI’ TESLİM ALDI

BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN, 4. KEZ HAK KAZANILAN ‘MAVİ BAYRAĞI’ TESLİM ALDI

BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN, 4. KEZ HAK KAZANILAN ‘MAVİ BAYRAĞI’ TESLİM ALDI

Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman, 4. kez hak kazanılan ‘Mavi Bayrağı’ teslim aldı. 2021 sezonunda da nitelikli plajlara verilen ‘Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’ Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanacak.

Can güvenliği, engelliler için sağlanan olanaklar, atık su arıtma tesisi ve su analizleri gibi 33 kriterin tümünü yerine getiren plajlara verilen ‘Mavi Bayrak’, bir kez daha Tuşba Belediyemizin Mollakasım Plajı’na verildi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından gönderilen ve bu yıl Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanacak olan bayrak Belediye Başkan Yardımcımız Necati Yertürk tarafından Belediye Başkanımız Salih Akman’a takdim edildi.

 ‘Mavi Bayrak’ı teslim alan Başkanımız Akman, Mollakasım Halk Plajı’nın bu yıl 4. kez ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazandığını kaydetti. Masmavi suyu ile eşi benzeri bulunmayan Van Gölü’nün bu ödülü almayı hak ettiğini vurgulayan Başkanımız Akman, ‘Mavi Bayrak’ın örnek bir proje olduğunu ve bu projenin korunması gerektiğini söyledi. Mavi Bayrağın aynı zamanda sağlıklı, güvenli ve temiz bir çevrenin de sembolü olduğunu vurgulayan Başkanımız Akman, “Plaj sadece temizlikten ibaret değil, bunun yanı sıra 33 kriter çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu sebeple 33 kriteri tamamlayıp Mavi Bayrağı almak çok zor, fakat kaybetmek için bir kriterin eksik olması yetiyor. Mavi bayrağımız bu yıl da plajımızda gururla dalgalanacak, bu da Tuşba Belediyemizin halkımıza sunduğu güzel bir hizmettir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de ilk kez denize kıyısı olmadığı halde bir göl kıyısına Mavi Bayrak verildiğini de vurgulayan Başkanımız Akman, “Tuşba Belediyesi olarak yaptığımız başvuru üzerine TÜRÇEV tarafından yapılan inceleme sonucunda aranan tüm şartların yerine getirilmesiyle Uluslararası Çevre Ödülü alan ‘Mavi Bayrak’ bu yıl 4. kez bizlere verildi. Hedefimiz bu bayrağı her yıl Van Gölü sahilinde dalgalandırmaktır” ifadelerini kullandı.

Tuşba Belediye Başkan Yardımcımız Necati Yertürk tarafından Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman’a yapılan Mavi Bayrak takdimine Belediye Meclis Üyelerimiz Mahmut Ekinci ve Aziz Deniz de katıldılar.