BELEDİYEMİZDEN FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

BELEDİYEMİZDEN FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

BELEDİYEMİZDEN FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, ilçe genelinde gıda ve temel tüketim ürünlerindeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçebilmek için yaptığı denetimleri artırdı. 

Özellikle son günlerde sıkça dile getirilen fahiş fiyat artışları üzerine harekete geçen zabıta ekiplerimiz, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Uygulama Yönetmelikleri gereği, kentte faaliyet gösteren marketlerde denetim yaptı. Belediye Başkan Yardımcımız Necati Yertürk’ün bizzat katıldığı denetimlerde ekipler, ürünlerin yüksek fiyat ile satışının önüne geçebilmek ve vatandaşların mağduriyetini önlemek amacıyla tüm marketleri tek tek gezdiler. 

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak denetimlerini sürdüren zabıta ekiplerimiz, marketleri tek tek dolaşarak raflardaki ürünlerin etiket fiyatları ile gramaj eksikliklerini, fiyat artışlarını ve reyon ile kasa fiyat farkına yönelik kontroller yaptı. Güncel fiyatları da kayıt altına alan zabıta ekiplerimiz, fiyat artışı tespit edilen işletmelerde ise yasal işlem sürecini başlatacağı kaydedildi. 
 
Vatandaşların sağlığı ve güvenliğini her zaman ön planda tuttuklarını söyleyen belediye yetkilileri, denetimler sırasında sık sık vatandaşlar ile işletme yetkililerine (Covid-19) tedbirleri kapsamında uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirmeler de yaptı. İlçe genelinde gün ve saat belirlemeden ani denetimler yaparak haksız ve fahiş fiyat uygulamasının önüne geçmeye çalışan zabıta ekiplerimiz, “Özellikle son günlerde kamuoyunda büyük tepkilere neden olan fahiş fiyat uygulamaları nedeni ile ekiplerimiz denetimlerini daha da sıklaştırarak olası fiyat artışlarının önüne geçmeye çalışıyor. Bunun için ilçe genelindeki denetimlerimize ara vermeden sürdüreceğiz” dediler.