TUŞBA BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN, 3. KEZ HAK KAZANILAN MAVİ BAYRAĞI TESLİM ALDI

TUŞBA BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN, 3. KEZ HAK KAZANILAN MAVİ BAYRAĞI TESLİM ALDI

TUŞBA BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN, 3. KEZ HAK KAZANILAN MAVİ BAYRAĞI TESLİM ALDI

 Belediyemiz Tuşba ilçesine ve bölgemize kazandırdığı 22 bin metrekare’lik alan ve halk plajı 2020 sezonunda da nitelikli plajlara verilen ‘’Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’’ almaya 3. kez hak kazandı.

 Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak; can güvenliği hizmetleri, engelliler için sağlanan olanaklar, atık su arıtma tesisi ve su analizleri gibi 33 kriterin tümünü yerine getiren plajlara verilen Mavi Bayrak bir kez daha Tuşba Belediyemiz tarafından yapılan Mollakasım Halk Plajı’na verildi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfına vekâleten Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sıracettin Bakan, Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman' ı makamında ziyaret ederek Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’ı takdim etti.

BAŞKANIMIZ AKMAN, TESLİM ALDI

Mavi Bayrak’ı teslim alan Başkanımız Akman, 3. kez Mavi Bayrak aldıklarını, bayrağın ilçemize ve bölgemize hayırlı, uğurlu olmasını diledi. Van Gölü'nün görselliği, güzelliği ve temizliğinin bu ödülle beraber değerlendiğini kaydeden Başkanımız Akman, Mavi Bayrak örnek bir proje olduğunu bu projenin korunması temiz tutulması gerektiğini belirtti.

33 KRİTER TEK TEK YERİNE GETİRİLDİ

Mavi Bayraklı Halk Plajı denince akla ilk gelenin suyun temizliğinin olduğunu ancak Mavi Bayrağın aynı zamanda sağlıklı, güvenli ve temiz bir çevrenin de sembolü olduğunu belirten Başkanımız Akman, “Plaj sadece temizlikten ibaret değil bunun yanı sıra 33 kriter çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu sebeple 33 kriteri tamamlayıp Mavi Bayrağı almak çok zor fakat kaybetmek için bir kriterin eksik olması yetiyor. Mavi bayrağımız bu yıl da plajımızda gururla dalgalanacak, buda Tuşba belediyemizin halkımıza yaptığı güzel bir hizmettir’’ şeklinde konuştu.

HER SEZON YENİLENİYOR

Mavi Bayrak; Her yıl yenilenmesi gerektiği için Tuşba Belediyemiz tarafından bu yıl yapılan başvuru üzerine TÜRÇEV tarafından yapılan inceleme sonucunda aranan tüm şartların yerine getirildiği için Uluslararası Çevre Ödülü alan ‘Mavi Bayrak’ Haziran-Eylül ayları arasında bir kez daha Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanmaya hak kazandı. Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması ile çevre yönetimi gibi 33 kriter bulunmaktadır. Bu kriterler kontrol edildikten sonra sezon boyunca Mavi Bayrak asılmaktadır. Sezon bitiminde mevcut Mavi Bayrak kaldırılmaktadır.

Öte yandan denize kıyısı olmadığı halde Türkiye’de ilk kez bir göl kıyısına Mavi Bayrak verilmiştir.