BÖLGENİN EN BÜYÜK ‘MİLLET BAHÇESİ’NİN PROJE STARTI VERİLDİ

BÖLGENİN EN BÜYÜK ‘MİLLET BAHÇESİ’NİN PROJE STARTI VERİLDİ

BÖLGENİN EN BÜYÜK ‘MİLLET BAHÇESİ’NİN PROJE STARTI VERİLDİ

Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman’ın, yaklaşık bir ay önce Tuşbalılara müjdelediği bölgenin en büyük ‘Millet Bahçesi’ projesinin startı verildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan ve TOKİ tarafından şimdiye kadar projesi ihale edilen millet bahçelerinin en geniş alana sahip ‘Tuşba Millet Bahçesi’nin projesi hazırlanmasına başlandı. TOKİ tarafından proje dosyasının hazırlanması için görevlendirilen müşavir firmaların yetkilileri, 717 bin 212 metrekare alan üzerine kurulacak ‘Millet Bahçesi’ proje alanında incelemelerde bulundular. 

BAŞKAN AKMAN, ‘PROJE BÖLGE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK’
Şemsibey, İskele ve Bardakçı mahallelerinin sınırlarında yer alan ve Van YYÜ Kampüsü yerleşkesine komşu olan 717 bin 212 metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek proje ile ilgili müşavir firmaların yetkililerine bir sunum yapan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, projenin yeşil dokusu ve sosyal donatıları ile Vanlıların yaşam kalitesini yükselteceğini belirtti. Başkan Akman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyetin 100. yılına girerken 81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma hedefleri doğrultusunda yapılacak olan ‘Tuşba Millet Bahçesi’nin Tuşba’ya ve dolayısıyla Van ve bölge ekonomisine katma değer sağlayacağını ifade etti. 

BAŞKAN AKMAN, ‘İNSANLARIMIZ DAHA FAZLA YEŞİL ALAN İSTİYOR’
İnsanların artık daha fazla yeşil alan istediğini de dile getiren Başkan Akman, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Millet Bahçesi’ fikri insanların ihtiyaçlarına cevap vermek için hayata geçirilen önemli bir projedir. Akköprü Mahallemizde yıllardır kullanılmayan 104 bin 777 metrekare alana sahip asfalt şantiyemizin bulunduğu bölgenin yaşam alanına dönüştürmek amacıyla Ankara’da yürüttüğümüz görüşmeler sonucunda Allah’a şükürler olsun ‘Millet Bahçesi’ olarak ilçeye kazandırdık. Yapım ihalesi TOKİ Başkanlığı tarafından 22 Temmuz 2020 tarihinde yapılmak üzere Elektronik Kamu Alımları Platformu'nda (EKAP) yayınladı” ifadelerini kullandı. 

İlçede, yeşil alanları artırma gayreti içerisinde olduklarını da vurgulayan Başkan Akman, “İskele sahil bandında bulunan Tuşba Millet Bahçesi projemiz de ise millet kıraathanesi, ibadethane, kütüphane, sergi alanları, el sanatları merkezi, çay bahçesi, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, her yaş ve yetenekte bireyler için spor alanları, meydanlar, deprem toplanma alanı, doğal göl, çeşmeler, gösteri alanları, açık oto park, açık havuzlar ile seyir iskeleleri olacağı büyük piknik ve dinleme alanı şeklinde planlıyoruz” dedi.