TUŞBA BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN’IN ‘1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI’ MESAJI

TUŞBA BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN’IN ‘1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI’ MESAJI

TUŞBA BELEDİYE BAŞKANIMIZ SALİH AKMAN’IN ‘1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI’ MESAJI

Tuşba Belediye Başkanımız Salih Akman, ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Akman, yayımladığı mesajında, 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj Yasası’nın deniz kaynaklarının kullanılması ve Türk denizciliğinin gelişmesi adına önemli bir adım olduğunu söyledi. Denizlerin, Türkiye’nin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez bir değer olduğunu belirten Başkan Akman, ‘Denizlere hâkim olan, cihana hâkim olur’ anlayışıyla, denizciliğin dünya çapındaki önemini yüzyıllar önce ortaya konulduğunu dile getirdi.

Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin, denizleri yok sayamayacağını göz önüne aldığında bugün kutlamakta olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın anlamını daha da önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Akman, “Ülkemiz son zamanlarda hem savunma sanayinde hem de denizcilik alanında yapmış olduğu atılımlarla dünyada söz sahibi olurken, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde de çok sevindirici gelişmeler ve faaliyetler olmaktadır” dedi.

Tuşba Belediyesi’nin, halk arasında ‘Van Denizi’ denilen Van Gölü’ne yaklaşık 100 kilometre sınırı bulunduğunu dile getiren Başkan Akman, yıllardır adeta çöplük olarak kullanılan Van Gölü sahilinde oluşturdukları yüksek standarda sahip, park, piknik ve dinleme alanları ile bir cazibe ve yaşam merkezi haline getirdiklerini dile getirdi.

Başkan Akman, “Tuşba Belediyesi olarak Van’a ve bölgeye kazandırdığımız İskele Sahil Bandı 2. Etabı’nın ardından üçüncü etabının proje çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Bir yandan da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne kadar devam eden İskele Sahil Yolu Projemiz var. Bölgenin en büyük millet bahçesi olacak ‘Tuşba Millet Bahçesi’ projemiz de Van Gölü sahilinde yapılacak. Denizin insanlığa sunduğu nimetlerden yararlanan Van’ımız da ve Tuşbamız da denizciliğin daha da gelişmesini arzu ediyor ve tüm halkımızın ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.