TUŞBA BELEDİYESİ, ÇEVRE TEMİZLİĞİ İÇİN SAHİLE ‘UYARI LEVHALARI’ DİKTİ

TUŞBA BELEDİYESİ, ÇEVRE TEMİZLİĞİ İÇİN SAHİLE ‘UYARI LEVHALARI’ DİKTİ

TUŞBA BELEDİYESİ, ÇEVRE TEMİZLİĞİ İÇİN SAHİLE ‘UYARI LEVHALARI’ DİKTİ

Tuşba Belediyesi, yaz sezonun gelmesiyle birlikte piknikçilerin günü birlik olarak gittikleri Van Gölü sahillerinde yaşanan çevre kirliliğini önlemek için ‘Uyarı Levhaları’ dikti.  

Piknik sezonun gelmesiyle her gün binlerce kişinin gittiği Tuşba İlçesi’nin Van Gölü sahillerine tonlarca çöp bırakarak geri dönüyor. Çitören Mahallesi’nden başlayarak Sağlamtaş Mahallesi’ne kadar uzanan yaklaşık 60 kilometrelik sahil bandı, özellikle hafta sonları piknikçiler tarafından tercih edilen alanların başında geliyor.  Piknikçilerin bıraktığı ve insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden çöplerinin önüne geçmek için harekete geçen Tuşba Belediyesi, sahil boyu ‘Atıklarımızı doğaya gelişi güzel bırakmayalım, çöp konteynerlerine bırakalım’, ‘Temiz bir çevre temiz bir topluma bağlıdır, çevremizi kirletmeyelim’ yazan onlarca uyarı levhası dikti. 

Vatandaşların özellikle hafta sonları piknik amaçlı gittikleri Van Gölü sahillerine bıraktığı çöplerin ciddi sağlık sorununu beraberinde getirdiğini ifade eden Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, “Vatandaşlarımız hafta sonları buralara gelerek piknik yapıyor. Fakat çöplerini beraberinde geri götürmedikleri gibi sahile bırakılan çöp konteynerlerine de atmıyor. Belediye olarak düzenli temizlememize rağmen önüne geçilemiyor. Takdir ederseniz yaklaşık 100 kilometre olan sahili temizlemek çok da kolay olmuyor. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, piknik yaptıklarında çöplerini en yakınlarında bulunan çöp konyetnerlerine atsınlar veya beraberinde geri götürsünler” dedi. 

Etrafa rastgele çöp atılmış, pis kokuların geldiği bir çevrede kimsenin piknik yapmak istemediğinin altını çizen Başkan Akman, “Kimsenin böyle bir çevrede piknik yapmak istediğini düşünmüyorum. O zaman kirletmeyeceğiz. Oluşan çevre kirliliği herkesin sağlığını tehdit ediyor. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyor. Bizler burada gereken çalışmayı yapıp çevreyi temizliyoruz. Ayrıca uyarı levhası da astık. Vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.