TÜRKİYE’NİN İÇ SULARDAKİ İLK VE TEK MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJI SEZONA HAZIR

TÜRKİYE’NİN İÇ SULARDAKİ İLK VE TEK MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJI SEZONA HAZIR

TÜRKİYE’NİN İÇ SULARDAKİ İLK VE TEK MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJI SEZONA HAZIR

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Koronavirüs (Covid-19) salgının nedeniyle bu güne kadar kapalı olan havuz ve plajların, normalleşme süreci ile birlikte 1 Haziran’dan itibaren müşteri kabulüne başlayacak olmasından dolayı Türkiye’nin iç sulardaki ilk ve tek mavi bayraklı plajı olan ‘Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nda incelemelerde bulundu.

İÇ SULARIMIZDAKİ İLK VE TEK MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJI SEZONA HAZIR

Tuşba Belediyesi’nin girişimleri sonucu, deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyle ‘Mavi Bayrak’ ödülü Türkiye’de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında ‘Mollakasım Halk Plajı’na verilmişti. Tuşba Belediyesi ekipleri, geçen yıl yaz mevsimi boyunca binlerce tatilcinin, gönül rahatlığıyla göle girdiği Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nı, bu sezonu için pırıl pırıl bir hale getirildiler.

SAĞLIK TEDBİRLERİ EN ÜST DÜZEYDE TUTULACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nda bazı önlemler aldıklarını belirten Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, plaja gelen tüm misafirlerimizin tesislerin girişin de ateşleri ölçüleceğini belirtti. El dezenfeksiyon imkanı sağlayacaklarını da dile getiren Başkan Akman, “Gelen vatandaşların talep etmesi halinde maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlar verilecek, Hastalık belirtileri gösteren müşteri ve personel derhal sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek, kıyıda bulunan gölgelikler ile şezlonglar sosyal mesafe planına uygun olarak sosyal mesafe korunarak dizilecek. Kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecek, tesislerde bulunan tüm kamelya ve oturaklar ile lavabo ve duş kabinleri sık sık temizlenerek dezenfekte edilecek” dedi.

‘TUŞBALILARA İKİNCİ HALK PLAJI’

Özellikle yaz döneminde artan sıcaklarla birlikte çevre illerde oturan vatandaşların da serinlemek için Van Gölü kıyılarını tercih ettiğini anlatan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, belediye olarak halkın hizmetine sundukları ve bölgede tek olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’na çok büyük bir talep olduğunu söyledi. Başkan Akman, “Tuşba Belediyesi olarak bu talebi karşılamak için geçen yıl göreve gelir gelmez hemen bunun yanında bulunan Ayanıs Halk Plajını kurma çalışmalarına başladık. Gerekli tahkimat ve ağaçlandırma çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah bu yılda geri kalan bölümlerini tamamlayarak halkımızın hizmetine açacağız. Böylelikle vatandaşlarımız tarafından büyük rağbet gören bir hizmeti daha yerine getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.