BAŞKAN AKMAN’IN İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 99. YILDÖNÜMÜ MESAJI

BAŞKAN AKMAN’IN İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 99. YILDÖNÜMÜ MESAJI

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Akman, yayımladığı mesajında, milli mücadele tarihimizin destanı olan İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 99. yılını saygı, şükran ve minnetle andıklarını belirtti. ‘Korkma’, diye başlayan ve ‘Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin İstiklal’ diyerek son noktayı koyan Mehmet Akif Ersoy’un, tarihin her döneminde birlik ve beraberlikten ödün vermediğini anlatan Başkan Akman, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını yazarken, Türk Milleti’nin, o günkü durumundan ziyade bugünkü durumunu ortaya koyduğunu kaydetti. Başkan Akman, “Milletimizin, vatan ve millet sevgisini, hürriyet ve İstiklâl tutkusunu, başarma azim ve iradesini vurgulayan bu eser, mısralarla örülmüş bir al bayrak gibi gönüllerde dalgalanmaktadır” dedi. 

Başkan Akman, henüz milli mücadelenin devam ettiği bir tarihte kaleme alınan bu mısraların, bir taraftan milletimizin inancını yükselterek zaferi müjdelediğini diğer taraftan ise milletimizin tüm dünyaya cesaretle haykırdığı bir bağımsızlık beyannamesi olduğunu anlattı. Başkan Akman, “Gönlü bayrak, millet, devlet ve iman aşkıyla dolu milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, dönemin işgalci güçlerine karşı vakur duruş sergileyen Anadolu’nun kahraman insanının ruhunu, mücadelesini, yerli ve millî ittifakını İstiklal Marşı ile tüm dünyaya haykırmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!’ diyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.