BAŞKAN AKMAN’DAN ABD SENATOSU KARARINA TEPKİ

BAŞKAN AKMAN’DAN ABD SENATOSU KARARINA TEPKİ

BAŞKAN AKMAN’DAN ABD SENATOSU KARARINA TEPKİ

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, ABD Senatosu’nun, 1915 olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen tasarıyı kabul etmesine sert tepki gösterdi.

Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan ve ABD Senatosu tarafından kabul edilen sözde Ermeni tasarısının Türkiye ile ABD ilişkilerini tehlikeye attığını belirten Başkan Akman, bu kararı alan ABD önce kendi karanlık tarihine bakması gerektiğini söyledi. Bir varil petrol için Ortadoğu’yu kan gölüne çevirip milyonlarca insanı katleden ABD’nin yalanlarla bizim tarihimize asla dil uzatamaz diyen Başkan Akman, “Tarihimiz boyunca her daim mazlumları korumuş asla hiç bir ulusa karşı soykırım yapmamışız. Hukuki temelden yoksun olan bu utanç verici tasarıya evet oyu vererek sorumsuzca davrananlar amaçlarına asla ulaşamayacaklar. ABD Başkanı Donald Trump’ın, bu sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin gerçekten yoksun tasarıyı veto etmesini bekliyoruz” dedi.

Bu kararların iki ülke ilişkilerine hiçbir fayda sağlamayacağını vurgulayan Başkan Akman, bu kararın tarihe ABD Kongre üyelerinin Türkiye’ye karşı sorumsuz ve mantıksız adımları olarak geçeceğini ifade ederek, “Bu kararlarda imzası olanlar ise tarihe iki ülke ilişkilerine verilen kalıcı zararın sorumluları olarak geçeceklerdir” şeklinde konuştu.