TUŞBA BELEDİYESİ’NİN SANAYİ SİTESİNİ MODERİZASYON ÇALIŞMASI

TUŞBA BELEDİYESİ’NİN SANAYİ SİTESİNİ MODERİZASYON ÇALIŞMASI

TUŞBA BELEDİYESİ’NİN SANAYİ SİTESİNİ MODERİZASYON ÇALIŞMASI

Tuşba Belediyesi, yıllardır ihmal edildiğinden dolayı adeta ruhsatsız yapı, konteynır ve barakalardan, enkaz ve hurda yığınlarından oluşan Van Küçük Sanayi Sitesi’nde başlattığı modernizasyon, temizleme, düzenleme ve ruhsatlandırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bir yanda yeşillendirme, çevre temizliği ve görüntü kirliliğine neden olan hurdalıkları kaldıran Tuşba Belediyesi ekipleri bir yandan da imara aykırı yapılar ile çevre kirliliğine sebep olan tüm kirletenleri kaldırıyor.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ (KSS)’NE 650 FİDAN DİKİLDİ, YEŞİL ALANA KAVUŞTU

Tuşba Belediyesi’nin, Van Küçük Oto Sanayi Sitesi’nde 30 Mart 2014 yılında başlattığı güzelleştirme ve modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Özellikle Van’da 2011 yılında yaşanan büyük Ekim ve Kasım depremlerinin ardında esnaflara dağıtılan ve bugün bir çoğunun amacının dışında kullanılan, gelişi güzel yeşil alanlar ile yol geçiş güzergahlarına bırakılan konteynırlar kaldırılırken, imara aykırı yapılan eklemelerle kaçak yapılar ise tek tek kaldırılıyor. Esnafın daha sağlıklı ve nezih bir ortamda çalışmasına katkıda bulunmak için 2014 Nisanından bu yana adeta seferberlik başlatan Tuşba Belediyesi, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanlığı ile esnaflarımızla gerçekleştirdiği istişareler sonucu adeta tüm birimleriyle sanayi sitesine hizmet yağdırdı. Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Esenyurt Belediyesi ve ‘Bir Fidan Bir Umut Derneği’nin destekleriyle bugüne kadar ağaç dikimi açısında ihmal edilen sanayi sitesine 650 adet çam fidanı dikerek yeşil bir görünüme kavuşturdu. Ağaçların dikileceği alanda Van depremi sonrası adeta çöplük haline getirilen ve alanda dağ gibi bir görünümde olan enkaz, moloz, çöp ve balçıktan oluşan alan yaz kış sürekli Nisan 2014’ten itibaren günde yüzlerce kamyon atık malzeme taşıyarak çok kötü bir görüntüye sebep olan alan temizlenerek ve ıslah çalışması yapılarak adeta bir park haline getirilen alan düzenli olarak sulama ve bakım işlerini de devam ettiriyor. Tuşba Belediyesi ayrıca yeşil alan özelliğini kaybeden birçok yere de toprak dolgusu yaparak tekrar rehabilite ederek yeşillendirdi. Küçük Oto Sanayi Sitesi girişindeki bordür taşlarını yenileyen ve boyatan Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, sanayi esnafı ile gelen vatandaşların kullanım alanlarına oturma bankı, kamelyalar bıraktı.

Küçük Oto Sanayi Sitesi içerisinde bulunan ve esnafın ibadetlerini daha nezih bir ortamda yapmaları için alandaki camilerin çevre düzenlemesini yapan belediye ekipleri, gül ve fidan dikerek çatılı piknik masaları, Kamelya ve bankları uygun alanlara kurdu. Ali Paşa Mesleki Eğitim Merkezi’ne de çok amaçlı saha yapılması çalışması başlatan Tuşba Belediyesi alanda yeri belirlenen ve fizibilite çalışmaları tamamlanan alanda önümüzdeki sezon mesleki ve teknik eğitim gören gençlerin faydalanabileceği çok amaçlı sahayı da ayrıca KSS’ye yapacaktır.

MAVİ BİDON YERİNE 165 ADET 400 METREKÜPLÜK KAPAKLI ÇÖP KONTEYNIRI DAĞITILDI

Daha önce ağzı açık mavi çöp bidonlarının yerine Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafında alanda ihtiyaç olan 165 adet 400 metreküp galvanizli ve kapaklı modern çöp konteynırının dağıtıldığı Küçük Sanayi Sitesi’nde çöpler ise düzenli olarak günlük toplanıyor. Site içerisindeki cadde ve sokakları belli aralıklarla yıkayan ekipler, ömrünü tamamlamış lastikleri, alanda kirlilik oluşturan tüm unsurları da toplayarak geri dönüşümü yapılan Kağıt, karton, pil, plastik, lastik, elektronik malzemeler, motor yağları ve akü ile akümülatörlerin çevreye zarar vermemesi ve insan sağlığı ile toprak ve su gibi alıcı ortamlara atılan herşeyi toplanmaktadır. Daha önce mezbeleliği andıran sanayi sitesi temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuştu. Tuşba’da haşere ve sivrisineklere karşı kurulduğu günden beri Biyolojik Mücadele gerçekleştiren Tuşba Belediyesi Küçük sanayi sitesi ve Yeni Marangozlar sitesi bölgesinde belirli aralıklarla Biyolojik mücadelenin hem larva hemde uçkun mücadelesinin yapıldığı Sanayi Sitesinde çöp konteynırları ve çöplerin döküldüğü belirli alanlar ise düzenli olarak dezenfektan maddeler ile dezenfekte ediliyor.

3250 TON SICAK ASFALT (BSK KAPLAMA) VE 8025 METREKARE KİLİT PARKE TAŞINI DÖŞENDİ

Fen İşleri Müdürlüğü tarafından 3 bin 250 ton BSK kaplama (Sıcak Asfalt) ve 8 bin 25 metrekare parke kilit taşını döşendiği Küçük Oto Sanayi Sitesi kurulduğundan bu yana ilk kez 2 yıllık Tuşba Belediyesi döneminde hizmete kavuştuğunu esnaflar bildirdi. Bu yıl yama ihtiyacı olan alanlar belirlenmiş ve bir ay içinde tüm yama ihtiyacı olan yerlerin yaması tamamlanacaktır. Yapılan asfalt uygulaması ve yamalar ile modern ve temiz bir sanayi sitesinin en önemli göstergesi olan yollar en mükemmel hale gelmiş olacaktır. Tuşba Belediyesi, etkili olan kar yağışının ardında Oto Sanayi Sitesi esnafının temiz bir ortamda çalışması için biriken karları 6 iş makinesi ve 12 personelle düzenli olarak temizleyerek site dışına çıkarmaktadır. Tuşba Belediyesi ekipleri adeta bir seferberlik ruhu ile Oto Sanayi Sitemizdeki karları temizliyor. Doğu Anadolu Bölgesinin olumsuz hava şartlarına rağmen Tuşba Belediyesi bin 500 iş yerinin hiçbiri bir saniye bile yolu ve önü kapalı kalmadı. Son yılların en etkili kar yağışına rağmen bütün iş yerleri sürekli açık ve bütün esnaflarımız rahatlıkla işine gidip geldi. Gece geç saatlerine rağmen Tuşba Belediyesi ekipleri, canla başla karla mücadele çalışmalarını sürdürmektedir.

YILLARDIR KANGRENE DÖNÜŞEN RUHSAT SORUNU TUŞBA İLE BÜYÜK ÖLÇÜDE GİDERİLDİ

Tuşba Belediyesi Meclisi’nin aldığı bir kararla eski imar durumu dikkate alınarak yıllardır birçok esnafın yaşadığı ruhsat sorunu da büyük ölçüde giderildi. Sanayi Sitesi esnafının büyük bölümü alınan meclis kararını ardında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurarak ruhsatlarını alırken, proje dışı yapı oldukları için ruhsatlarını alamayan bazı esnaflar ise mevcut sorunlarını giderdikten sonra ruhsatlarına kavuşacaktır. Sanayi sitesinin 2. ve 3. kısımlara ait tüm işyerlerinin ruhsatları verilmiştir. 1. Kısıma ait işyerlerinin tapu ifrazlarına başlanmıştır. Ancak bazı proje dışı yapılar yüzünden aksamalar meydana gelmiştir. İlgililer tarafından gerekli işlemler yapılarak projeye uygun hale getirildikten sonra tapuları ve ruhsatları olan modern bir yapıya sahip Küçük sanayi Sitesi olacaktır.

Ayrıca Zabıta Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimlerde amacı dışında kullanıldığı tespit edilen konteynırların kaldırılması site esnafı tarafında büyük takdir gördü. Konteynırların ile imara aykırı yapıların ve barakaların kaldırılması aşamasında esnafın mağduriyet yaşanmaması için önce esnafa tebligat yapan Zabıta Müdürlüğü ekipleri, uyarı ve tebligat tutanaklarına rağmen konteynerlerin boşaltmayan esnafların ise konteynerlerin ivedilikle kaldırılacağı belirtildi. Hiçbir esnafın haksızlığa uğramaması ve mağduriyet yaşamaması için işlerini titizlikle yürüten zabıta ekipleri, deprem sonrası yapılan denetimler sonucu dükkanların hasar durumuna göre hafif, orta ve ağır hasarlı şeklinde sınıflandırılmış, bu nedenle bazı dükkanlarda güçlendirme yapılması gerekli görülmesine üzerine bu konuda da esnafa tebligat yapıldığı kaydedildi. Daha önce mezbeleliği andıran sanayi sitesindeki deprem sonrası konteynerlar kaldırılırken yolların ve kavşakların adeta yön levhaları işgali halindeki çarpık görüntülerin hepsi kaldırıldı ve temiz ve sağlıklı, deprem izlerinin tamamen silindiği modern bir çevreye kavuştu.

Elbette tüm bu güzellikleri görmeyen ve sanayi sitesi ile ilgisi olmayan ve tüm bu hizmetlerden bihaber bazı kesimler ile Demirciler-Tornacılar ve Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, kendi şahsi çıkarlarına dokunulduğu ve konteynerları kaldırıldığı için ve imara aykırı yapıya sahip olan bir avuç art niyetliler boş durmayacaktır. Esnafın kafasını karıştıran iki yıl öncesinde Tuşba Belediyesi kurulmadan önce sanayinin güneybatısı stabilize haldeyken, yazın tozdan ve kışın çamurdan ve çukurdan geçilmeyen özellikle arka blokların çevresi adeta bataklık haldeyken, sanayinin Seyrantepe yol ayırımı tarafı adeta çöp dağıyken, yolları ve sokakları köstebek yuvası ve her taraf mezbelelik haldeyken ve özellikle kışın günlerce yolları kapalı kalan ve kararları temizlenmeyen sanayi sitesi zamanında İdris Karael neredeydi. Şimdi Tuşba Belediyesinin bunca güzel hizmetleri ve faaliyetleri her kesin gözü önündeyken sadece işyerinin önündeki kötü görüntüyü oluşturan Konteynerı kaldırılırken mi uyandı. Esnaf ve Vanlı sanayi sitesinin Tuşba Belediyesi öncesini de ve şimdiki halini de görüyor, şahsi çıkarları uğruna temsil ettiği odanın ismine ve şanına yakışmayacak şekilde farklı emeller peşinde koşanlar asıl hüsrana uğrayacaklardır. Bunca yıldır ilk kez Sanayi Esnafı yasal görevleri gereği ruhsatlandırmaya giden ve esnafın temiz ve modern bir çehre kazandırılan, konteyner ve karmaşık yön levhalarını temizleyen, ağaçlandırma, asfaltlandırma, temizlik ve estetik bir sanayi için geceli gündüzlü verilen bunca hizmeti karalamaya matuf kesimlere karşı hukuki hakkımız saklıdır.

Tuşba Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ekibine teşekkür eden Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Muhyettin Yıldızbaş, Başkan Özgökçe’nin göreve gelir gelmez köstebek yuvasını andıran yolların büyük bir bölümünü asfaltladığını bir kısmını ise onardığını belirterek, “Bu yılda Sanayi Sitesi içerisindeki yolların asfalt ihalesi yapılmış. Yakın zamanda yama ve asfaltlama çalışmalarını yapılacaktır. Ayrıca 2. ve 3. kısımlara ait tüm işyerlerinin ruhsatları verildi. 1. Kısım ait işyerlerinin tapu ifrazlarına başlanmıştır. Ancak bazı proje dışı yapılar yüzünden aksamalar meydana gelmiştir gerekli işlemler yapılarak projeye uygun hale getirildikten sonra tapular verilecektir. Bu da Tuşba Belediyesi’nin sanatkar ve esnafa verdiği değerinin göstergesidir. Bu güne kadar belediye yaptığımız taleplerimizin tümü imkanlar dahilinde karşılık bulmuştur. Özellikle Kar yağışının hemen akabinde gelip yollarımızı temizleyen Tuşba Belediyesi ekipleri, ara sokaklarımızda biriken karları dahi temizleyerek site dışına çıkarıyorlar. Tuşba Belediyesi ekipleri adeta bir seferberlik ruhu ile Oto Sanayi Sitemizdeki karları temizliyor. Olumsuz hava şartlarına rağmen çok şükür belediye başkanımız ve ekibi sayesinde bin 500 iş yerimizin hiçbiri bir saniye bile kapalı kalmadı. Son yılların en etkili kar yağışına rağmen bütün iş yerlerimizi açtık ve bütün esnaflarımız rahatlıkla işine gidip geldi. Gece geç saatlerine rağmen Tuşba Belediyesi ekipleri, canla başla karla mücadele çalışmalarını sürdürdü. Tuşba Belediye Başkanımıza ve ekiplerine çok teşekkür ediyoruz. Sayın başkanımız ile sürekli istişare halindeyiz, esnafa gerekli desteği vermek için hem kendisi sürekli bizleri ve esnafımızı ziyarete gelir hemde biz sürekli kendisiyle her zaman her saatte görüşüyor. Birçok kez sanayimizi ilgilendiren konularda bize destek olmak için birim müdürleriyle hem sanayide hemde belediyede çok verimli toplantılar yaptık. Her toplantı sonrası önemli kararlar aldıklarını ve hepsini de harfiyen yerine getiren Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.