TÜRKİYE’DE BİR İLK, TUŞBA BELEDİYESİ MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJIMIZ

TÜRKİYE’DE BİR İLK, TUŞBA BELEDİYESİ MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJIMIZ

TÜRKİYE’DE BİR İLK, TUŞBA BELEDİYESİ MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJIMIZI

 

Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin girişimleri sonucu, 'Mavi Bayrak' almaya hak kazanan ve Türkiye’de bir ilk olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajımız açılışı ve Mavi Bayrak ödül töreni gerçekleştirildi.

 

Tuşba Belediyemizin girişimleri sonucu Mollakasım Mahallemizin Van Gölü sahilinde bir ilk olma özelliğine sahip Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı ve Mavi Bayrak Ödül törenine; Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin yanı sıra Van Valimiz Murat Zorluoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz ÖzfidanTuşba Kaymakamı Meral Uçar, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Onur Başkanı ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Abdulkadir Ateş, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özen, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri Genel Müdürü Seher Süheyl Demirtaş, Deniz Turizm Birliği Başkanı İzzet Uğurlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı temsilcileri, bazı kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, oda başkanları, mahalle muhtarları Tuşba Belediyesi birim müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

 

Deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyleMavi Bayrak ödülü Türkiye'de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Van'nın Tuşbaİlçesi'ndeki 'Mollakasım Halk Plajı'na verildi.

 

Törende konuşan Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van için tarihi bir güne şahitlik ettiklerini söyledi. Vali Zorluoğlu, Van'ın gerçek bir turizm şehri olduğunu belirterek, "Bu güzellikleri yaşamak için geçen yıl 500 bini yabancı, 800 bini yerli olmak üzere bir milyon 300 bin kişi Van'ımızı ziyaret etti. Bu yıl da bu rakamlar geçen seneden aşağı değil. İlimizin huzur ortamı muhafaza edildiği sürece, yerli ve yabancı ziyaretçi sayımızın artacağına inanıyorum. Bugün burada göndere çekilen mavi bayrağın takipçisi olacağım. Mavi bayrağın burada uzun yıllar dalgalanacağına yürekten inanıyorum. Bunun yanına yeni mavi bayrakları da ekleyeceğiz" dedi.

 

Eski Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş ise 1992 yılında turizm sezonunun startını Van'dan verdiklerini belirterek, "O günden bugüne birçok olaylar gelişti. Bugün Van'a geldiğimde, merkezi hükümetimiz ile yerel yöneticilerimizin çalışması sonucunda, Van'ın arttık ciddi bir turizm potansiyeline ulaştığını gördüm" diye konuştu.

 

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe de tüm belediyelerin asfalt, park ve temizlik yaptığını ancak önemli olanın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklere sahip çıkılması olduğunu söyledi. Van Gölü için mavi bayrak başvurusunda bulunduklarını anlatan Özgökçe, "Biz başvuru yaparken o dönemde Büyükşehir Belediyesinin başvurması gerekiyordu. Ama maalesef o zaman terör örgütlerine sırtını dayayan Büyükşehir Belediyesinin böyle bir derdi yok. TuşbaBelediyesi bugün bu bayrağı Van Denizi'nin en güzel yerinde dalgalandırarak tüm yatırımcılara, 'Van huzur, kardeşlik kentidir' diyoruz" diye konuştu. 

 

Yerel idareciler olarak aldıkları kararlarda ve attıkları adımlarda sadece bugünü kurtarma değil, geleceği de hesap etmek zorunda olduklarını dile getiren Başkan Özgökçe, “Bir kentin gelişmesini ve büyümesini düşünürken dünü, bugünü çok iyi değerlendirmek, içinde yaşayan insanların beklentilerini çok iyi analiz etmek zorundayız. Tuşba İlçesi bir eğitim, sanayi ve tarım kenti olduğu kadar Van Gölü’ne olan sahili ve tarihi mekanlarıyla da bir kültür ve turizm kentidir. Bu bizim kaçınılmaz dünümüz, bugünümüz ve geleceğimizdir. Ama biz bu gerçekle yaşarken elimizdeki değerlerle nasıl bir gelecek hayal ediyor ve bu değerlerle neler yapmak istiyoruz. Ben ve ekibim bu gerçekler ışığında Tuşba’yı sanayi kenti kimliği ile oluşan marka kent imajına turizmin, sanatın ve sporunda kentin tüm kılcal damarlarında dolaşabildiği bir marka kent yapma hayaliyle yola çıktık. Bir vizyon ortaya koymak istedik. Bu vizyonun temelinde, bu kentte yaşayan vatandaşlarımızın üretilen her değerden azami istifade etmesi ve mutlu olabilmesi vardır. Tuşba’nın kimliğine olumsuz katkı koyan her bir yaklaşımın karşısına olumlu ve hayatı güzelleştiren projelerle çıktık. Bu güne kadar Tuşba’dayüzlerce dönüm yeşil alanla, spor tesisleriyle, sanat ve sanatçıya verdiğimiz desteklerimizle, tarihi dokumuza yaptığımız çalışmalarımızla, sosyal donatı alanlarımızla ve büyük prestijprojelerimizle Tuşba’yı güzelleştirirken, algılarımızı sanayiden turizme, sanata, spora ve diğer sosyal projelerimize çevirmek istedik. Hemen yanı başımızda bulunan ve Vanlıların yıllarca sırtını çevirdiği Van Gölü gibi büyük bir değerimiz var. Binlerce yıllık tarihi ile güzel Van’ımız için bir ilk olma özelliğine sahip olan Mavi Bayraklı Halk Plajı aynı zamanda Türkiye içinde bir ilktir. Çünkü Türkiye’de ilk kez bir göle mavi bayrak verilmiştir. Türkiye genelinde büyüklüğü, altyapısı, sahili ve hizmet anlayışı ile benzerine az rastlanılacak olan bir tesis olma özelliğine sahip olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajını Tuşbalılara, Vanlılara kazandırdık. Çok uğraştık. Sorunları bir bir çözerek söz verdiğimiz gibi zamanında hizmete açarak vatandaşlarımızı daha çağdaş ve daha temiz bir ortamda denizle (VanGölü),  güneşle ve tatille buluşturuyoruz. Turizm ve tatil merkezlerinde dalgalanan mavi bayraklardan birini Tuşba’daki Van Gölü sahillerinden dalgalandırıldığını görmek bizim en başından hayal ettiğimiz bir şeydi. Turizm kalkınmanın ve büyümenin en önemli ayaklarındandır. Türkiye bu konuda her geçen yıl daha ileriye gidiyor” diye konuştu.

 

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede bu doğal gerçekten çok fazla faydalanmak zorunda olduklarını anlatan Başkan Özgökçe, artık Van’ın ilçeleri arasında turizm denilince ilk olarak Tuşba’nın akla geleceğini vurguladı. Tuşba’nın kabuğunu kırdığını da söyleyen Başkan Özgökçe, konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

“Bunu sadece birkaç tesisi ile ya da projesiyle yapmıyor. Tuşba bunu bakış açısını değiştirerek bir nevi makus talihine boyun eğmeyerek yapıyor. Tuşba, artık görünmek istenen denizinden, doğasından ve tarihinden faydalanılmak istenen yer haline geliyor. Durmayacağız, üretmeye, turizm yatırımları konusunda fikir üretmeye devam edeceğiz. Bunu yaparken de sanayi, eğitim ve tarım ile hayvancılık kimliğimizin silinmesine izin vermeden yapacağız. Bunun yanına tertemiz denizi, kumsalları, temiz havası olan bir Tuşba manzarası ekleyerek Türkiye de parmakla gösterilecek bir kent inşa edeceğiz. Bu kentte yaşayan tüm vatandaşlarımız her şeyin en iyisine layık. Aşk ile sevdiğimiz Tuşba, bu aşkın meyvelerini görmeye ve yaşamaya devam edecek. Tuşba’da dalgalandıracağımız Mavi Bayrak kentimize, dışarıdan gelen misafirlerimize güven verecek. Her zaman söylediğimiz bir şey var. ‘Az Laf, Çok İş’ bu şiar ile çalışmalarımıza devam edeceğiz”

 

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ise Van'a gelmekten mutluluk duyduğunu, Türkiye'nin en doğusundaki mavi bayrağı dalgalandıracaklarını belirterek, "Mavi Bayrak Programı, uluslararası bir programdır. Kural ve kriterleri uluslararası olarak belirleniyor ve vakfımız da bu kriterleri belirleyen sürecin içerisinde aktif rol alıyor. Bu mavi bayraklar bizim tarafımızdan denetime tabi tutuluyor. Eskiden kullandığımız bir söz vardı 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Bunu eksik beyan ediyoruz. Çünkü 3 tarafı denizlerle çevrili ama bir de iç denize sahip bir ülke olarak turizmden bahsetmemiz gerekiyor. Bu iç denizimizi de ihmal etmeden gerekli çalışmaları yapmamız gerekiyor. 430 kilometre kıyı şeridi azımsanacak bir kıyı şeridi değil. Bu da ülkemizdeki kıyı şeridinin yüzde 5'ini oluşturuyor. Bugün burada mavi bayrak ödülü veriyoruz ama bu ödülü Van denizine verilmiyor. Sadece bu plaja mavi bayrak ödülü veriliyor. Çok zorlu bir sürecin ardından buralara geldik" dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Mavi Bayrak göndere çekildi. Daha sonra Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile beraberindekiler sahili gezdi.

 

Bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülen ‘Mavi Bayrak’ binlerce yıllık tarihi ile güzel Van’ımız ve Türkiye için bir ilk olma özelliğine sahip olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajımız açıldı. Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin büyük gayret ve emekleri sonucu Türkiye genelinde büyüklüğü, altyapısı, sahili ve hizmet anlayışı ile benzerine az rastlanılan bir tesis olan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı, Tuşbalılara, Vanlılara kazandırdı. Turizm ve tatil merkezlerinde dalgalanan Mavi Bayrak artık Tuşbaİlçesi’nin Van Gölü sahillerinden dalgalanacak.