TUŞBA BELEDİYESİ’NDEN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

TUŞBA BELEDİYESİ’NDEN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

TUŞBA BELEDİYESİ’NDEN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI
Van İli Tuşba İlçe Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğünden yeşil alan oluşturma ve ağaçlandırma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Bir Fidan Bir Umut Derneği ile birlikte Küçük Sanayi (Oto Sanayi) Sitesi’nde deprem sonrası çöplüğü andıran ve metruk bir halde hafriyat ve çöp atılan alanda yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirdi. Yaklaşık olarak 2000 kamyon hafriyatın kaldırıldığı alana 2000 adet boyu ortalama 5 metrelik ağaç dikimi yapılarak ‘Çöplükten Yeşil Alana’ sloganıyla sanayi sitesine yakışır mükemmel bir yeşil alan vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu.
Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Bir Fidan Bir Umut Derneği'nin bu ortak çalışması vatandaşlara sağlıklı bir çevre oluşturmak, dinlenme, piknik ve yeşil alanlarını arttırmak amaçlanmıştır.
Tuşba Belediyesi'nden önce bu alanda herhangi bir çalışma yapılmamış. İlk kez bu alanda Tuşba Belediyesi yeşillendirme çalışması gerçekleştirdi.
Yıllarca hafriyat ve atık alanı olarak kullanılan alanda 2000 yaklaşık kamyon atığı aldırarak gerekli çalışmaların yapılmasının ardında bu alanlar yeşil alan olarak vatandaşlarımızın hizmetine kazandırılmıştır. Yapılan yeşillendirme çalışmalarına Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Ekipleri, Sanayi Kooperatifi Başkanı, Başkan Yardımcısı, Sanayi Kooperatifi Yönetimi Koordinasyonu ekipleri katıldı. Yapılan yeşil alan çalışmaları hakkında açıklama yapan Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Hasan Handil “Öncelikle bu çalışmamızda bizlere destek olan başta Bir Fidan Bir Umut Derneği'ne ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Tuşba Belediyesi olarak bugün çok anlamlı bir çalışma yapıyoruz. Tabiri caiz ise bir çöplükten bir cennet köşesi yapmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi şuan çalışma yaptığımız alan bir çöplükten farksızdı. Yıllardır hafriyatlar, çöpler dökülmüş bir çöp dağı halini almıştı. Burada öncelikle yaptığımız çalışma atık ve hafriyatı kaldırmak oldu. Bunun için yaptığımız çalışmalar kapsamında yaklaşık 2000 kamyon hafriyat taşıdık. Gerçekten çok ciddi çabalarla buraları bu hale getirdik. Şu aşamada yapmamız gereken çalışmayı yani ağaçlandırma çalışmalarımızı yapıyoruz. Gerçekten buraya çok güzel fidanlar getirdik. Yaklaşık 5 metre boyunda ağaçlar dikiyoruz. Bu ağaçları tercih etmemizin sebebi ise, çok kısa bir sürede bu alanları vatandaşlarımızın dinleneceği, gezip dolaşabileceği bir alan haline getirmek. Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan herkese çok teşekkür ederiz'' İfadelerini kullandı.
Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe “Küçük Sanayi Sitemizde hem Ekonomik amaçlı, hem Ekolojik amaçlı hemde Estetik, rekreatif ve çevrenin korunması yani sosyal amaçlı ağaçlandırmaya en iyi örnek uygulamayı görmektesiniz. Ağaçlandırma alanlarında doğal yapraklı türler, yangına karşı dirençli ve yetişme ortamı ekolojik istekleri dikkate alınarak yapraklı, meyveli ve ibreli türlerden en uygun türler seçildi.
Yapraklı tür karışımının tabii vejetasyon oluşturulmakta bu suretle tabii flora ve faunanın muhafazası sağlanmaktadır. Doğal vejetasyon içerisindeki endemik ve nadir türler ile asırlık medeniyet göstergesi türlerin yanı sıra tıbbı ve aromatik özellik taşıyan türler münferit veya gruplar halinde tercih etmekteyiz”. Başkan Özgökçe “Ağaç dikimi kadar bunların Bakım çalışmaları ile korunma çalışmaları büyük önem arz etmektedir; dikimden biyolojik bağımsızlığa kavuşuncaya kadar geçen sürede oluşabilecek olumsuz dış etkilere karşı direncinin artırılması, korunması, iyi gelişme ve büyüme göstermesi amaçlanır. Bakım çalışmaları; genel olarak işçi gücü ile yapılmakta bunu da yerel yönetimler çok iyi planlı bir şekilde yapabilmektedir” dedi.