TUŞBA BELEDİYESİ HAYATLAR DEĞİŞİYOR TÜRKİYE GELİŞİYOR PROJE FUARINDA

TUŞBA BELEDİYESİ HAYATLAR DEĞİŞİYOR TÜRKİYE GELİŞİYOR PROJE FUARINDA

 

Tuşba Belediyesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk ve tek Belediye olarak Türkiye Cumhuriyeti ve AB tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca geliştirilen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde 33 ilde yürütülen 80 hibe proje içinde  TUŞMEK projesi yetkililer tarafından tam not aldı. Türkiye'nin 33 ilinde yürütülen hibe projelerine ait çıktıların yer aldığı "Hayatlar Değişiyor, Türkiye Gelişiyor 2. Proje Fuarı”’nda Tuşba Belediyesi standı yoğun ilgiye mazhar oldu.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde, Türkiye'nin sadece 33 ilinde yürütülen 80 hibe projesine ait çıktıların sergilendiği  “Hayatlar Değişiyor, Türkiye Gelişiyor 2. Proje Fuarı” na Van’dan Tuşba Belediyesi TUŞMEK projesi ile katıldı ve Van’ı en mükemmel şekilde temsil etti.

HAYATIN HER ALANINDA TUŞBA’DA MÜKEMMEL PROJELER BİR BİR HAYAT BULUYOR

Türkiye Cumhuriyeti ve AB tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca geliştirilen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde 33 ilde yürütülen 80 hibe projesinin çıktıları fuarına oldukça yoğun ilgi gösterildi. Tuşba Belediyesi TUŞMEK PROJESİ ile katıldığı AB Hayatlar Değişiyor Türkiye Gelişiyor 2. Proje Fuarında AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Cristian Berger heyeti ile birlikte Tuşba Belediyemizin standını ziyaret etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger’in heyeti ile yaptığı ziyaret dâhilinde Tuşba Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Gül Ebinç ile Proje Koordinatörümüz Ümit Şalem TUŞMEK Projesi kapsamında Belediye Başkanlığımızın yaptığı çalışmalar ve neticeleri hakkında görsel ve somut proje çıktılarını tüm katılımcılara doyurucu bilgi verdiler.

LAF DEĞİL PROJE ÜRETEN VE PROJE UYGULAYAN SEÇİLMİŞ PROJECİ BAŞKAN

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tuşba  Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe; 2014 yılı yerel seçimlerde halkımıza verdiğimiz vaatlerimizi hamd olsun birbir yerine getirebilmenin gayreti içerisindeyiz ve 3 yılda bu vaatlerimizin %99’unu yerine getirmenin mutluluğu ve bahtiyarlığı içindeyiz. Türkiye’de özellikle de Bölgemizde en büyük sorun olan işsizliğe bir nebzede olsun çözüm üretmek ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ında istihdam seferberliği kapsamında istihdamı artırıcı faaliyetlerimiz kapsamında ’’TUŞMEK Projesi sosyal entegrasyon ve mesleki istihdama yönelik bir proje olarak 4 meslek grubundan oluşmaktadır. TUŞMEK projesi kapsamında 25 kursiyere Pasta Yapımı ve Sunumu, 25 kursiyere Pizzacılık, 25 kursiyere Aşçı çırağı, 25 kursiyere Kadın Dış Giysileri Dikimi ve 25 kursiyere de Kadın İş Önlüğü olmak üzere toplamda 125 kişiye en mükemmel bir şekilde eğitimler verilmektedir. 125 kursiyerimiz de kurslarımıza düzenli katılmış ve bugüne kadar üstün azim ve gayretle devam etmektedirler. Bununla birlikte iş kurmayı düşünen, Girişimci olmak isteyen bunlardan farklı 180 kadınımıza da ayrıca proje kapsamında girişimcilik eğitimi verilmektedir. Toplamda 305 dezavantajlı kadınımızı Van’da yerel yönetimler arasında ilk kez TUŞMEK (Tuşba Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) ile kadınlarımızın istihdamını artırıcı ve hayat standartlarını yükseltici bir proje başarı ile yürütülmektedir.

TUŞMEK Projesi kapsamında mesleğinde uzman olan eğitmenler davet edilerek, Rehberlik ve farkındalık seminerleri verilerek kursiyerlerimize hemen her alanda ciddi farkındalıklar oluşturulmuştur.

TUŞBA BELEDİYESİ HERDAİM KADINLARIN VE GENÇLERİN YANINDA

Projenin sergilenmeye değer bulunarak fuara davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, "Tuşba Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen, kapsamlı eğitim çalışmaları, istihdama yönelik kurslar ve bilgilendirme odaklı seminerler ile devam eden projemizde önemli mesafeler kat edildi. Tuşba Belediyesi olarak amacımız, kadınların ve özellikle de gençlerin sosyal, kültürel ve istihdam odaklı projelerle buluşturulması, bu sayede hem ekonomik hem de sosyal hayat içerisindeki yerlerini almalarıdır. Bu hedef doğrultusunda geldiğimiz nokta, diğer belediyelere ve mahalli idarelere de örnek oluyor. Kurulduğu günden bu güne kadar Van’da ve Doğu Anadolu Bölgesinde ilklere imza atan ve hayatın her alanında projeler üreten ve bu projeleri kısa sürede hayata geçiren Başkan Özgökçe “Halka hizmeti Hakka hizmet şiarı ile tüm Belediye çalışanlarımız geceli gündüzlü koşturuyoruz. Van gibi genç nüfusu çok olan ve işsizliğin yüksek olduğu bir ilde istihdamı artırmak ve sosyal,  kültürel ve ekonomik alanda insanlarımıza yeni fırsatlar kazandırıyoruz. Yaptığımız projeler sonunda bazı kursiyerlerimiz kendi işlerini kurarken yani işe muhtaç olan birisi kalkıp işveren konumuna getirince hakikaten gözlerimiz yaşarıyor ve çektiğimiz tüm sıkıntılarımız bir anda bitiyor, anlatılamaz bir huzur ve mutluluk içinde yeni projelere girişiyoruz. Bu ve benzeri kurslar sonucu bazı kardeşlerimizde istihdam olunca bu durum bizleri mesut, bahtiyar ve mutlu ediyor. Her zaman kadınlarımızın, gençlerimizin yanında, hizmetinde ve her alanda maddi ve manevi destekçileri olmaya devam edeceğiz” dedi.