TUŞBA DA FİKİRLER KONUŞUYOR MÜNAZARA YARIŞMASININ FİNALİ YAPILDI.

TUŞBA DA FİKİRLER KONUŞUYOR MÜNAZARA YARIŞMASININ FİNALİ YAPILDI.
Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Tuşba’da Fikirler Konuşuyor Münazara Yarışması'nın finali yapıldı.
İpekyolu Merkez İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen yarışmaya Van Valisi ve Büyük Şehir Belediye Başkan Vakili İbrahim Taşyapan, Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, İl ve ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Finale kalan Abdurrahman Gazi Anadolu İMKB Lisesi 'Lider Toplumu Yüceltir' tezini savunurken, Vali Haydar Bey Anadolu Lisesi öğrencileri ise 'Toplum Lideri Yüceltir' tezini savundu. Oldukça çekişmeli geçen münazarada Abdurrahman Gazi Anadolu İMKB Lisesi 'Lider Toplumu Yüceltir' teziyle 96 puan alarak birinci olurken, 'Toplum Lideri Yüceltir' tezini savunan Vali Haydar Bey Anadolu Lisesi ise ikinci oldu. Daha önce yarışan Canik Çok Programlı Anadolu Lisesi üçüncü, Van Güzel Sanatlar Lisesi ise dördüncü oldu. 
Programın açılış konuşmasını yapan Tuşba Belediye Başkanımız Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, “Bu güzel yarışmamızın nihaiyi finaline geldik. Kaybedeni olmayan bu güzel yarışmamıza hoş geldiniz. Öncelikle bu programda emeği geçen başta Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize, görsel tasarımsal ve haber çalışmaları ile programa katkıda bulunan Tuşba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüze bununla birlikte Tüm Okul Müdürleri, Öğretmenleri ve Öğrencilerine çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir program oldu. Öğrencilerimizin çok iyi hazırlandıklarına inanıyorum. Yarışacak olan iki okulumun öğrencilerine başarılar dillerim” dedi. 
Öğrencilere ödüllerini veren Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan da iki okulun öğrencilerini tebrik ederek, “Bu yarışma büyük bir maratonun ardından buraya geldi. Tuşba ilçemizde bulunan liselerimiz kendi aralarında yarıştılar en bizler burada finali izledik. İki okulumuzu da tebrik ediyorum. Konularına çok güzel hazırlanmışlar. Burada da çok iyi bir sunum yaptılar ve konularının çok iyi anlattılar. Gerek jest mimikleri gerek konuya hâkimiyetleri gerekse de jüri ve sizleri etkileme noktasındaki çabaları çok iyiydi. Her yarışmanın sonucunda birinci ve ikinciler olur. İki okulumuzun öğrenci ve öğretmenlerini tebrik ediyorum. Bu yaşta toplum karşında bu kadar rahat sunum yapabilmek her babayiğidin haddi değildir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
Yarışmada birinci olan okulun öğrencilerine tam altın okula laptop bilgisayar verilirken, ikinci olan okulun öğrencilerine yarım altın okula laptop bilgisayar, üçüncü olan okul öğrencilerine çeyrek altın okula yazıcı ve dördüncü olan okulun öğrencilerine ise kitap seti okula yazıcı hediye edildi. 
Yarışma plaket takdiminin ardından neyzenlerin dinletisiyle son buldu.