BAŞKAN ÖZGÖKÇE DEN TRAFİK HAFTASI MESAJI

BAŞKAN ÖZGÖKÇE DEN TRAFİK HAFTASI MESAJI

 

Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Özgökçe yayımladığı mesajda “Trafik çağımızın en önemli sorunlarından birisidir. Trafik kazaları dikkatsizlik, aşırı hız, trafik kurallarına uymamak, uykusuzluk ve alkol kullanma gibi nedenlerden meydana gelmektedir. Ülkeler, bu sorunu çözmek için bütün kurum ve kuruluşları ile büyük gayret göstermektedirler.” İfadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemizde, son yıllarda Hükumetimizin üstün gayret ve örnek çalışmaları ile gelişen ekonomimiz ve buna bağlı olarak yapılan, yeni bölünmüş yollarımız, kavşaklarımız trafik sorununa önemli ölçüde çare olmuştur. Asıl önemlisi trafik kazalarının ve bu kazalar sonucunda kaybettiğimiz canların ciddi bir oranda azaldığını hep birlikte müşahede ediyoruz. Ancak, bu konuda tatmin edici bir sonuç almak ve trafik kazaları sorunun tam olarak çözülmesi için, yapılan yatırımların ve yollarımızın kalitesinin yanı sıra, insanlarımızın bu konuda gösterecekleri hassasiyet, ciddiyet, eğitim ve dikkat çok önemlidir.

Bu hassasiyete dikkat çekmek için her yıl Mayıs ayının ilk haftasını, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, vatandaşlarımızda trafik bilinci oluşturmak, maddi ve manevi kayıplarımızın önüne geçmek, trafik konusunda yaşanan sorunlarla ilgili toplumumuzda farkındalık oluşturmak amacıyla, “Trafik Güvenliği ve Eğitimi Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bu sebeple, Trafik haftası boyunca okullarımızda, kurumlarımızda, yazılı ve görsel basınımızda yapılacak bilinçlendirici etkinlikler büyük önem arz etmektedir. Bizler, kendimiz için olduğu kadar başkalarının güvenliği için de trafik konusunda duyarlı davranmak zorundayız. İhlal ettiğimiz bir trafik kuralı nedeniyle, eğer bir yakınımıza veya hiç tanımadığımız bir masuma zarar gelirse, bunun vicdan azabını ömür boyunca yaşayacağımızı unutmamalıyız. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın “Yolların kralı yoktur, Yolların Kuralı vardır” sözü tüm sürücü ve yolcuların unutmaması gereken altın bir kuraldır. Trafik kurallarına uymak hayat kurtarır. Hem kendimiz hem de başkalarının hayatını riske atmamak ve trafik kurallarına riayet etmenin bizim için bir vatandaşlık görevi olduğu bilinciyle Trafik kurallarına toplum olarak hepimiz uyalım, uymayanları uyaralım. Tüm insanlığın kazasız sağlık ve mutluluk dolu bir hayat yaşamalarını canı gönülden diliyorum” ifadelerini kullandı.