PROF.DR. NİHAT HATİPOĞLU VE SEDAT UÇAN VAN’A GELİYORLAR

PROF.DR. NİHAT HATİPOĞLU VE SEDAT UÇAN VAN’A GELİYORLAR

Tuşba Belediyesi ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri kapsamında ilahiyatçı yazar Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile ilahi sanatçısı Sedat Uçan’ı Van’a getiriyor.
Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, ‘Kutlu Doğum Haftası’ nedeniyle Türkiye’nin sevilen simalarından olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Türkiye’de ve Avrupa’da en çok dinlenen ilahi sanatçısı Sedat Uçan’ı Van’a getiriyor. ‘Kutlu Doğum Özel Programı’ ile 22 Nisan 2017 (Cumartesi) günü saat 10:00’da Nur Tatar Spor Salonu’nda Vanlılar ile bir araya gelecek olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’i, kendine has yorumları ile anlatacak, Sedat Uçan ise ilahiler ile eşlik edeceği programa katılım ücretsiz olup ve tüm Vanlılar davetlidir.
Türkiye'de 1989 yılından beri her yıl bu hafta "Kutlu Doğum Haftası" olarak idrak edilmektedir diyen Başkan Özgökçe Kutlu Doğum Haftası Mevlid Kandili'nin alternatifi değildir. Bu hafta Kainatın serveri olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’i doğru anlamak, onun sünnetini bugüne taşımak, onun hayatını, hayat tarzını, çocuklarımızla, gençlerimizle, ailelerimizle, toplumun bütün kesimleriyle paylaşmak, doğru bilgiye dayanarak sevgili Peygamberimizi anlamak ve anlatmak için ortaya çıkmış ilmi bir haftadır.

’15 NOKTADA ÜCRETSİZ SERVİS KALDIRILACAK’
Vatandaşlar, Tuşba Belediyesi tarafından ücretsiz olarak tahsis edilecek araçlarla Nur Tatar Spor Salonu’na taşınacaklar. Sabah saat 09.00’dan itibaren Boyalar Camii yanı, Edremit Yeni TOKİ Minibüs Durağı, Edremit Eski TOKİ Minibüs Durağı, Van AVM karşısı (İki Nisan Caddesi), Hz. Ömer Camii karşısı (Beşyol Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü önü), Kalecik TOKİ Tuşba Belediyesi Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezi, İskele YİBO (Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü önü, İstasyon Mahallesi Hacı Ali Cami yanı, Seyrantepe Mahallesi Dörtyol Kavşağı, Sıhke TOKİ Minibüs Durağı, Abdurrahman Gazi Mahallesi Akka Konutları, Şemsibey Mahallesi Tuşba Belediyesi Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezi ile Şemsibey Mahallesi Cami yanı, Bardakçı TOKİ ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğü önü olmak üzere 15 noktada, servis kaldırılacak. 

PROF. DR. NİHAT HATİPOĞLU KİMDİR?
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, 11 Mayıs 1955 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Hatipoğlu, Siirt ve Malatya'da ilkokulu tamamladı. 1975'te Uşak İmam Hatip Lisesi'ni ve Uşak Lisesi'ni bitirdi. 1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni tamamladı. Aynı fakültede Hadis Ana Bilim Dalı’nda Kur'an-ı Kerim'in Anlaşılması’nda Hadislerin Rolü adlı çalışmasıyla Doktor, 2000 yılında da Doçent oldu. 2012 yılında ise Profesör oldu. Şu anda Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. 1985-1987 yılları arasında Mısır'da Arapça üzerine eğitim gördü. İmam Hatip, Kur'an Kursları Müdürlüğü görevlerini yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Hatipoğlu, aynı zamanda Yükseköğretim Kurul Üyesidir.

SEDAT UÇAN KİMDİR? 
1975 yılında Erzurum’un İspir İlçesi’ne bağlı Ardıçlı Köyü’nden dünyaya gelen Sedat Uçan,  ilköğretimi Ardıçlı Köyü’nde okuduktan sonra ortaöğretimi ve lise için İspir’e gelmiş, burada İspir İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. Daha küçük yaşlarda tasavvufa ve müziğine oldukça ilgi duymuş ve yaptığı bestelerle ve sesinin güzelliğiyle bütün dikkatleri çekmiştir. İlk olarak ‘Muhammed’in Hürmetine’ isimli ilahi albümünü dinleyicilerle paylaşmış ve belli bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Her yıl bir tane albüm yapmayı prensip haline getiren Sedat Uçan’ın onu aşkın albümünü sevenlerine sunmuştur. Uçan Türkiye’de ve Avrupa’daki Müslümanlar tarafından en çok dinlenen ilahi sanatçısı özelliğine de sahiptir.