TUŞBA’DA ‘LİSELER ARASI MÜNAZARA’ YARIŞMASI

TUŞBA’DA ‘LİSELER ARASI MÜNAZARA’ YARIŞMASI

Van’ın Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği münazara yarışmasında Avrupa Birliğine (AB) ‘evet’ sonucu çıktı. 

  Van Ticaret Borsasının konferans salonunda yapılan münazarada Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Türkiye’nin AB’ye girmemesi gerektiği tezini savunurken, Abdurrahman Gazi İMKB Anadolu Lisesi öğrencileri ise Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiği savundu. Oldukça çekişmeli geçen münazara sonunda jüri üyeleri 89 puanla Abdurrahman Gazi İMKB Anadolu Lisesinin tezini birinci seçti. Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesinin tezi ise 86 puanda kaldı.

  Programda konuşan AK Parti Van İl Başkanı Av. Zahir Soğanda, Halep’te yaşananlara dikkat çekerek, “Ortadoğu’nun karanlık günlerden geçtiği bu dönemde, özellikle Halep’te çocuklarımız ölüyor. Musul’da çocuklar derslerine giremiyor. Afrika ülkelerinin çoğunda sizlerin yaşında olan çocuklar okuyacakları Kur’an-ı Kerim dahi bulamıyorlar. Bırakın sınıfta ders görmeyi bu imkânlara sahip olmayı eski dönemlerdeki gibi bulabildikleri materyaller üzerinde yazdıkları ile bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlar. Bizler kendi halimize şükretmeliyiz. Halep’te dünden bu yana Türkiye’nin girişimleri ile 10 binlerce çocuk tahliye ediliyor. Ancak 100 binlerce çocuk maalesef yetim kaldı, öldü ya da öldürüldü. Dolayısıyla nesillerin kendi ülkesine sahip çıkması ve ülkesinin değerlerini benimsemesi gerekmektedir. Türkiye şu an fikirlerinde özgürleşmek istediği için üzerinden oyunlar oynanıyor. Biz siyasette dışa bağımlı olmamalıyız. Bu ülke sadece ve sadece gençliğine güveniyor” dedi.

  Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ise, göreve geldikleri günlerden bu yana gelecek nesillerin hayat standartlarını yükseltecek adımlar attıklarını belirterek, “Bu anlamda Tuşba Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız. Bunun için bugün burada sizlerleyiz. Bizler münazarayı neden seçtik? Toplumumuzun önemli bir eksikliği de karşıdaki insanı dinlememedir. Aile içerisinde tutun, bir mecliste veya bir radyo programında karşı karşıya gelen iki grup fikirlerini karşılıklı olarak konuşacağına, insanlara kendi fikirlerini anlatacağına bir bakıyorsunuz ki o kadar aciz kalıyorlar ki; yumruklar, ayakkabılar, hatta bazen de silahlar konuşuyor. Bunun için biz istiyoruz ki medeni toplumlarda iknanın, ispatın, deliller ortaya koyularak kültürümüzün ve inancımızın, dinimizin bize kazandırdığı saygı konusunda bu münazaralarda bulunalım” şeklinde konuştu.

  Belediye olarak yaptıkları projelerin yanı sıra fikirsel anlamda da birçok çalışmaya imza attıklarını anlatan Başkan Özgökçe, “Tuşba Belediyesi geldikten sonra bu gibi etkinlikler olmaya başladı. Bu gibi kültürel faaliyetlerimizin yanında İskele Sahil Rekreasyon Alanı Projemiz İskele’de Van Denizine sırtını dönen vatandaşlarımızın yüzlerini dönecekleri nezih ortamlar yapmaya devam ediyoruz. Bunların yanında Van’ımıza turizme önemli katkısı olacak ve bizim tarihimiz olan geleneksel Van evleri projemizi de tamamladık, açılışını yapacağız. Bizim vatandaşlarımız çok değerlidir, nasıl 15 Temmuz da canını siper edip ortaya koyduysa, önümüzdeki bu zorlu dönemlerde de canla başla mücadelesini sürdürecektir. Bugün burada bu güzel etkinlikte bulunduğunuz için hepinize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  Programda selamlama konuşması yapan İlçe Milli Eğitim Müdür Muhlis Ceylani ise, “Bizler öğrencilerimizin fikirlerini konuşturarak başarıyı elde edebilmesini amaçlamaktayız. Bu amaçla öğrencilerimiz fikirlerini anlatırken kavga etmeden, sesini yükseltmeden, kendi fikrini ve düşüncesini karşı tarafa anlatacaktır” şeklinde konuştu.

  Zorlu geçen münazaranın ardından Tuşba Belediyesi tarafından münazaraya katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

  Programa AK Parti Tuşba İlçe Başkanı Naif Şabu, Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdür Nuri Bekiroğlu, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.