BAŞKAN ÖZGÖKÇE'NİN “25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ” MESAJI

BAŞKAN ÖZGÖKÇE'NİN “25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ” MESAJI

BAŞKAN ÖZGÖKÇE'NİN “25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ” MESAJI

Van İli Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Özgökçe, Kadın, “şefkat ve cemalin mazharıdır.” Aile hayatı, karşılıksız ve ebedi muhabbet ile varlığını sürdürür. Tüm insanlık için dünyayı daha güzel kılan kadına yönelik şiddet başta en büyük insan hak ihlalidir. Şefkat kahramanı kadınlara dünyanın hemen her yerinde şiddet en çok öldürme, dayak, tehdit, özgürlüğün kısıtlanması ve aile içi şiddet eylemleriyle rastlanan ortak bir sorun olarak kayıt altına alınmıştır. Aile insanlığın dünya hayatında en kapsamlı merkezi, en esaslı zembereği ve dünya saadeti için bir cennet, bir sığınaktır. Herkesin evi ve ailesi, kendisi için küçük bir dünyadır ve o hanede aile hayatının ayakta kalabilmesi için; samimî, ciddî, fedakârca hürmet, şefkat ve merhamet gereklidir.

En son hak din olan İslam Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in ‘Cennet annelerin ayakların altındadır’ hadisine mazhar olan, yaşamımızın her anında yanımızda yer alan, yüreklerindeki sevgi ve şefkati bizlere karşılıksızca sunan kadınlara İslam dini en büyük değeri vermiş ve onun namuslu, temiz, vakarlı, haysiyetli ve şerefli bir tarzda yaşamasını sağlamanın en önemli görev olduğunu anlatan Başkan Özgökçe, “İslam dini nazarında kadın; şefkat, merhamet, hürmet duyulması ve nezaket gösterilmesi gereken asil ve nezih bir varlıktır. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, kadınların narin, nazik ve kibar olduklarına işaretle, onların hiç kırılmaması ve incitilmemesi gerektiğini tavsiye etmişlerdir” dedi.

Kadına yönelik şiddetin bir insan hak ihlali ve başta aile hayatı bitmiş batının ve maalesef günümüz dünyasının hemen her yerinde kadınların yaşadıkları ortak bir sorunu olduğunu vurgulayan Başkan Özgökçe, şiddetin sağlıklı bir toplumun oluşmasının önündeki en önemli engellerden biri olduğunu kaydetti. Başkan Özgökçe, "Kadına yönelik şiddet, ister kamusal alanda ister özel yaşamda meydana gelsin, kadının fiziksel, ruhsal, sosyal ve ekonomik açıdan zarar görmesine, acı çekmesine neden olan, onurunu zedeleyen, temel hak ve özgürlüklerini kullanmasını engelleyen, kadınlara karşı ayrımcılığın sürmesine yol açan bir eylemdir. Kadına yönelik şiddet olaylarına iş yerinde, sokakta, okulda, savaşlarda rastlanmaktadır. Ancak, kadınlar en korunduğu yer diye düşünülen ‘Aile içinde’ dahi yaygın bir şekilde şiddete maruz kalabilmektedir. Kadına yönelik aile içi şiddet, bir kadının en çok güven içinde olması, en çok güven duyması gereken ortamda, kendi evinde sevgi, saygı beklediği insanlar tarafından şiddet görmesi en beklenmeyenidir” şeklinde konuştu.

“Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından, şiddet mağduru olan, kalacak yeri olmayan ve can güvenliği tehdidi altında bulunan kadınlara çocuklarıyla birlikte Kadın Konukevlerinde barınma hizmeti verilmesinin yanında, rehabilitasyon ve her türlü destek hizmetleri sunulmakta olup 6284 sayılı yasa kapsamında alınan tedbir kararlarının takibi de ilgili diğer kurumlarla koordine edilerek yürütülmektedir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde saat 14.00’ te Tuşba Belediyesi olarak Van TSO salonunda gerçekleştirilecek seminer çalışmalarına bu yıl Aile terapisti ve Psikolog sayın Nazlı Özburun’u Tuşbalılar ve Vanlılar ile buluşturacağız. Her yıl olduğu gibi bu yılda bu etkinlikler ile Kadınlarımızın sorunlarının çözülmesine yönelik önemli adımlar olacaktır. Nedeni her ne olursa olsun yeryüzünde hiçbir canlı şiddeti asla hak etmemektedir. Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza herkesin gerekli sevgi ve saygıyı göstermelerini, tüm şefkat ve muhabbet kahramanı kadınlarımızın mutlu, huzurlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamalarını Rabbimden niyaz ediyor, kadınlarımız başta olmak üzere tüm Vanlılara ve Tuşbalılara en derin sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.